Dość często celem zagranicznych wycieczek jest dobrze znana i lubiana Brazylia. W czasie jednej wyprawy ani jeden podróżnik nie jest w stanie odwiedzić wszystkie miejsca godne uwagi.

Upalna Amazonia
Region Amazonii jest mokry i gorący, z tego powodu świetnym czasem na zorganizowanie wycieczki w dane miejsce będzie pora sucha która przypada na okres między październikiem a czerwcem. Podróże do Północnej Brazylii zachęcają do zwiedzania okolicznych miejscowości, jednocześnie nie rezygnując z wypraw do brazylijskiej selwy. Serra da Capivara (Park Narodowy Serra da Capivara) pozwala zobaczyć naskalne grafiki sprzed najprawdopodobniej setek lat. Wśród amazońskiej dżungli warto zobaczyć teatr opery (Teatr Amazonas) znajdujący się w miejscowości Manaus. Jest on uposażony w marmury z Włoch i w stal przywiezioną z wysp brytyjskich a także meble ze stolicy Francji. Jego kopuła jest zbudowana z bardzo licznych ceramicznych płytek dekorowanych i malowanych kolorami państwowymi tego kraju. Manaus to także tak zwane pływające miasto (cidade flutuante) i płynąca przez prawie siedem tysięcy kilometrów królowa rzek – Amazonka.

Rio de Janeiro
Wspaniałym miastem Brazylii jest Rio de Janeiro, którego najbardziej rozpoznawalnym punktem jest góra Corcovado (710 metrów n. p.m.). Jej szczyt zajmuje posąg Chrystusa Króla Odkupiciela. Zdobywając górę, zyskujemy szansę, by cieszyć się widokiem słynnych plaż: Copacabana, Ipanema, Leblon zatoki Lagoa Rodrigo de Freitas a także zobaczyć bardziej ubogie dzielnice miasta tak zwane fawele. Warta do zobaczenia jest również Głowa Cukru nad Zatoką Guanabara. Drogi metropolii wypełniają się szybko tysiącami ludzi w czasie czterech dób przypadających na celebrowanie karnawału.

Cud świata
Jednym z najpiękniejszych widoków w Brazylii jest Wodospad Iguazu, który jest zlokalizowany na granicy Brazylii i Argentyny. Szum wody jest słyszalny prawdopodobnie z odległości przekraczającej 20 km. Jest to najbardziej fascynujący wodospad o wyjątkowo ciekawym elemencie – Gardle Diabła w kształcie litery U. Oprócz wodospadu trzeba zobaczyć Pantanal – największe równiny – bagna znajdujące się w zachodnim regionie tego kraju. Region taki jest dziki a zarazem obfitujący w wyjątkowe naturę. Wśród fauny zamieszkującej te tereny wymienić można gatunki takie jak: puma, jaguar, wilk grzywiasty, arirania, jeleń bagienny, tapir, ocelot, pekari, kapibara, pancernik, mrówkojad, papuga, różne gatunki małpy, nandu, kajman i anakonda, i również pirania.

Młoda stolica
Brasilia to miasto o stażu jedynie kilkudziesięcioletnim (powstało w 1956 r.). Godnym zwiedzenia jest Plac Trzech Mocarstw, Pałac Świtu, Katedra Matki Bożej z Aparecidy, a dodatkowo obiekt sportowy Estádio Nacional de Brasilia. Jeśli się chce złapać oddech, można przejść się na tak zwane brazylijskie Malediwy – Jericoacoara. Są to naturalne plaże o podłożu piaskowym oblane z dowolnej strony niebieską laguną, rozciągające się na łagodnych wodach. Podróżnik będzie mógł zobaczyć tutaj plamy kokosowe oraz błękitne jeziora. W celu wybrania się na znaczniejszą ilość wyjątkowych plaż, można rozważyć miasto położonym nad Atlantykiem – Fortalezę i jej Plaże Cumbuco oraz wydmy Canoa Quebrada i klify w Morro Branco. Malowniczo położone miasto Salvador może za to pochwalić się licznymi zabytkami, wśród których wymienić można pomnik Ludwika Lejzera Zamenhofa, Kościół Nosso Senhor do Bonfim oraz Palácio Rio Branco. Pośród najlepszych miejscowości, w których można mieć cudowny urlop w nadmorskim ośrodku pośród zielonych pagórków i piaszczystych plaż jest zdecydowanie Armação dos Búzios.