To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, dlatego nie zaskakuje fakt, że jest jednym z najbardziej luksusowych i wystawnych miast świata. Tak jest ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną zonę ekonomiczną. Pomyśleć, że kiedyś to była wioska zaludniona przez rybaków. Będąc w Dubaju doświadczymy przepychu, zobaczymy nowatorskie odsłony budynków, a także rewelacyjne atrakcje turystyczne.
Przede wszystkim należy obejrzeć panoramę Dubaju z 124-go piętra Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca świata. Żeby wspiąć się na szczyt, nic tylko wsiąść do nowoczesnej windy, która rusza z szybkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło sztuki będące wizytówką modernistycznej inżynierii, hołdem dla nauki, technologii oraz wzornictwa. Pokazuje bardzo dynamiczny rozwój, a dodatkowo pełni rolę pomnika przepychu z którym są związane niektóre państwa Bliskiego Wschodu.
Spacerując w okolicy tego budynku, da się natrafić na przepiękne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym jeziorze i mają rozbudowany, wielopoziomowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny potrafią wypuścić strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba przejechać się najnowocześniejszym metrem na ziemi. Jeżeli usiądziesz w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest zupełnie zmotoryzowane. Z poziomu przedniej szyby jest możliwość oglądać niezapomniane widoki tego współczesnego miasta.
Dubaj zadziwia różnymi atrakcjami jak budowanie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miasta nie ma żadnego znaczenia, iż znajduje się w zasadzie na piaskach. Wykonanie takich rzeczy jest wykonalne w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Wśród widoków godnych zobaczenia jest strefa Dubai Marina, która ciągnie się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są tam drapacze chmur, galerie handlowe, sklepy i niesamowity trakt spacerowy, który po zapadnięciu zmroku odsłania pięknie oświetlony port.
Jeśli będziesz miał ochotę na kawę, musisz koniecznie zahaczyć o pierwszą pijalnię kawy na świecie oferującą najwyższej jakości mleko wielbłądziego pochodzenia. Można Także poczuć smak tego wyjątkowego przysmaku w kształcie lodów lub deserów.
Jeżeli najmocniej zależy ci na wyszukaniu nietypowych pamiątek, warto odwiedzić Gold Souk i wytargować najkorzystniejszą kwotę za kolczyki i łańcuszki ze złota.
Wartym odwiedzenia punktem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które są kojarzone z tym miastem jak nic innego. Są emblematem Dubaju iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy są w kształcie trójkąta: Emirates Towers Hotel oraz Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem również pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab czyli symbol tego miejsca to prawdopodobnie najbardziej znany na świecie ciekawy hotel. Budowla przybrała formę wielkiego żagla. Jej wzniesienie wyznaczono na 1999 rok na nienaturalnej wyspie. Wszyscy goście hotelu mają nielimitowany niczym wstęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten stanowi element całego kompleksu turystycznego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w formie fali.
Zatrzymując się w tym miejscu zobaczymy również wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przypomina pałac z baśni o Alladynie.
Dobrym pomysłem jest też znaleźć chwilę czasu na przebycie Dubai Creek w sposób klasyczny – za pomocą drewnianej łodzi (abra) oraz spożyć kolację w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. Takie miejsce jest złożone z plątaniny ciasnych uliczek charakteryzujących się wyjątkowym arabskim stylem.
W dalszej kolejności warto wybrać się do Union House, a później pojechać w stronę Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć szansę obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a dodatkowo, co doskonałe dla amatorów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.
Znanym i lubianym w tym miejscu sportem są zawody wielbłądów, można rzec, iż to narodowy sport Arabów, zatem nie powinno go zabraknąć nawet w tak futurystycznym mieście. Dla żądnych przygód, są opcje, żeby także udać się na pustynne safari i odbyć szalony przejazd terenowy przez pustynne wydmy. Tymczasem dla tych wyjątkowo śmiałych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który poleca się wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.