Karnawał to czas pełen zabaw i niespodzianek. Sprzyja świętowaniu z przyjaciółmi i luźnej atmosferze. Warto go wykorzystać na podróżowanie i poznawanie zagranicznych tradycji związanych z czasem tuż przed Wielkim Postem. Bitwy kwiatów, bale maskowe czy imponujące pióropusze – to tylko część atrakcji, jakie mają dla nas karnawały na całym globie!

Rio de Janeiro

To najbardziej znany karnawał na świecie. Kwiaty, kolory i gorąca samba należą do głównych powodów, dla których miliony turystów zjeżdżają do Brazylii pod koniec lutego. Zabawa ma swoje korzenie w Portugalii: właśnie stamtąd przywieziono tradycję karnawałowego świętowania do Rio de Janeiro. Z biegiem czasu w ubogich dzielnicach miasta powstała także ognista samba. Co roku szkoły tego stylu tańca rywalizują ze sobą na Sambodromie – specjalnej arenie karnawałowej, gdzie na mieniących się od barw i dźwięków platformach prezentują swoją wersję samby. Karnawał tradycyjnie trwa cztery dni: od czwartku aż do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.

Wenecja

Włoska odmiana karnawału ma długą i bogatą tradycję. Świętowany przez stulecia obyczaj szczyt swojej popularności osiągnął w XVIII wieku, kiedy arystokracja z całej Europy zmierzała do Wenecji, aby ukryć się za kolorowymi maskami. Dzisiaj każdy ma szansę przenieść się w ten czas na balu organizowanym przez Atelier Mortega – markę projektującą suknie i maski karnawałowe. Grand Casanova Ball co roku zaprasza do uczestnictwa w zabawie inspirowanej dokonaniami słynnego włoskiego uwodziciela. Karnawał trwa od kilku do kilkunastu dni – aż do Środy Popielcowej.

Nowy Orlean

Mardi Gras – tzw. Tłusty Wtorek – to wyjątkowy dzień dla całego Nowego Orleanu. Przetaczające się przez miasto pochody pełne muzyki, bary tętniące życiem oraz tłumy świętujących turystów zachwycą każdego, kto przybędzie na karnawał do Luizjany. Tradycja Mardi Gras sięga przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy to zorganizowano pierwszą paradę. Do dziś obowiązującym zwyczajem z tamtego okresu jest zrzucanie koralikowej biżuterii z tarasów, szczególnie w tzw. dzielnicy francuskiej. Ponadto można spróbować lokalnych alkoholi i podziwiać wieczorem ozdobione różnorodnymi dekoracjami platformy. Święto, jak wskazuje sama jego nazwa, odbywa się w ostatni wtorek, tuż przed środą otwierająca Wielki Post. Karnawałowy nastrój można tu jednak poczuć już od połowy lutego.

Nicea

Obchody ostatków na Lazurowym Wybrzeżu są równie zjawiskowe, co ich wenecki odpowiednik. Ich początki sięgają 1830 roku, kiedy to osoby biorące udział w zabawach obrzucały się… jajkami i mąką. Dzisiaj paradę otwiera wielka kukła nazywana Królem Karnawału, któremu towarzyszy, a jakże, równie imponująca Królowa. W następne dni organizowane są też „bitwy kwiatów” czy specjalny pokaz świateł. Świętowanie trwa zwykle od drugiego tygodnia lutego aż do Popielca.

Bazylea

Trwające 3 dni świętowanie końca karnawału rozpoczyna się w niedzielę w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową. Późnym wieczorem przebrana grupa osób zaangażowana w organizację festiwalu wchodzi do najstarszej części miasta z pochodniami z drzewa sosnowego. Ich pochód wieńczy wrzucenie pochodni do wspólnego ogniska. Kolejnym etapem jest rozpoczynany o czwartej nad ranem spacer przez szwajcarskie miasto. Tutaj zamiast pochodni uczestnikom towarzyszy lampion. Tradycję tę Szwajcarzy nazywają Morgestraich.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem naWakacje.eu

22 lutego 2022 admin