Jednym z najbardziej zaludnionych krajów na świecie (8 miejsce), którego gospodarka w dużej mierze napędza się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon mnóstwa fantastycznych równin, malowniczych pagórków i gęstych lasów deszczowych – bardzo zróżnicowany w kwestii krajobrazów tajemniczy ląd.

Wśród najbardziej znanych i intrygujących atrakcji można tutaj odwiedzić między innymi stolicę, Abudżę, która, co może zaskakiwać, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również dotrzeć do Kano czyli starożytnego miasta. Jego mury są wybudowane z cegieł suszonych w promieniach słońca, a samo miasto zostało wybudowane w XI w. Godną uwagi jest ciekawa historia tego miasta, które dawniej sprawowało funkcję państwa-miasta i należało do ludu Hasa. Meczet, który jest tam jedną z atrakcji, powstał w XV wieku.

Podróżując przez różnorodną Nigerię, dobrze jest zatrzymać się na chwilę w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niespotykana fauna oraz flora, która się tam znajduje jest nadzwyczaj różnorodna. Dodatkowym miejscem którego nie można pominąć są tamtejsze gejzery. Rzecz jasna nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta stanowi jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.
Wartym do zwiedzenia jest również Święty Gaj Oszun położony na obrzeżach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są usiane świątyniami, ołtarzami i figurami Oszun – bogini płodności ludu Joruba.

Do innych godnych uwagi obiektów zalicza się także Skansen w Jos – jedno z pierwszych muzeów Nigerii. Elektryzującą informacją jest fakt, że nad jego powstaniem czuwał polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to prezentuje charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większa część eksponatów znajdujących się w skansenie jest wykonane przez polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, dobrze jest zwiedzić także Muzeum Narodowe zlokalizowane w środkowej rejonie miasta Lagos. Znajdziemy tam między innymi dzieła i świadectwa historii, a także architektury nigeryjskiej. Szczególnie godna polecenia jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z prezydentów tego kraju. Muzeum wystawia również eksponaty z brązu oraz wyroby tutejszego rzemiosła. Kolejnym ważnym muzeum jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w słynnym mieście Abudża. Ukazuje ono architekturę Nigerii w oryginalnych rozmiarach i kształtach np. Pałac Katsina albo meczet Ilorin.

Odwiedzając ten kraj, nie sposób nie zobaczyć niesamowitego Pałacu Oby. Ta efektowna budowla mieści się w mieście Lagos i ma już 300 lat. Wybudowano ją za panowania słynnego władcy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepionkach przeciwko żółtej febrze. Na podróż dobrze jest zaopatrzyć się przede wszystkim w kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, krem ochronny. Po kraju przemieszcza się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.

24 lutego 2018 admin , ,