Wielu z nas pracuje bardzo ciężko przez pięć dni w tygodniu, dodatkowo zabierając jeszcze pracę do domu razem ze sobą. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic złego, ale niestety, często bywa tak, że praca staje się jedynym powodem naszej egzystencji, a my sami nie umiemy efektywnie odpoczywać. Relaks jest nam jednak niezbędny, aby nasz mózg pracował prawidłowo, dlatego niezmiernie ważne jest nauczenie się jak skutecznie wypoczywać w wolnym czasie i odcinać się od spraw zawodowych. Te powinny być zostawione w miejscu pracy, w momencie, gdy my ją opuszczamy. Rzecz jasne, bywa tak, że pracujemy akurat nad jakimś czasochłonnym projektem, który pożera mnóstwo naszej energii oraz czasu, ale są to rzadkie i ekstremalne przypadki. W normalnych warunkach wieczory powinniśmy pozostawić wyłącznie dla siebie i naszych bliskich, tak samo zresztą, jak weekendy.

Jak zatem wypocząć w ciągu dwóch wolnych dni od pracy? Na pewno nie wylegiwać się w łóżku do południa i rezygnować z jakichkolwiek aktywności! Weekend najlepiej jest spędzać aktywnie, poświęcając wolny czas swoim pasjom, lub udając się na wycieczki po okolicy, lub nawet wyjeżdżając gdzieś dalej. Niestety, jest wśród nas wielu „leniwców”, którym po prostu nie chce się robić tego wszystkiego, jednak absolutnie warto się do tego zmotywować! Z pewnością nie odpoczniemy gapiąc się bezmyślnie w ekran telewizora, lub grając na komputerze. Możemy w tym czasie zrobić tak wiele kreatywnych i rozwijających rzeczy! Możemy nawet zorganizować pełnoprawną wycieczkę w kierunku, który od dawna nas pociągał, ale na zwiedzenie którego jak dotąd nigdy nie znaleźliśmy czasu. Czy może istnieć na to lepszy moment, niż piękny, jesienny i słoneczny weekend?

Oczywiście, że nie! Nie ważne zatem, czy będzie to Sandomierz, Kazimierz Dolny, czy jeszcze inne miasteczko, którego magii nie potrafimy się oprzeć: zorganizujmy sobie wycieczkę, z rodziną lub przyjaciółmi, podczas której postaramy się jak najlepiej poznać wybrane miejsce. Dwa dni to naprawdę sporo czasu, aby poznać historię miejsca, jego tradycje i ludzi, którzy na co dzień mieszkają w nim. Nie od dziś wiadomo, że podróże – nawet te niezbyt dalekie – kształcą, poszerzają nasze horyzonty i sprawiają, że otwieramy się bardziej na innych. Dają nam więc wymierne korzyści, nawet, jeśli sami nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czy zresztą istnieje coś lepszego, niż poznawanie własnego kraju i jego kultury? W jeden weekend możemy zwiedzić naprawdę wiele miejsc, takich jak muzea i pomniki pamięci. Możemy poznać przysmaki lokalnej kuchni, a także przekonać się, że nasz kraj naszpikowany jest wręcz pięknem i historią. Taka krótka weekendowa turystyka sprawi, że spojrzymy na rzeczy otaczające nas każdego dnia z większym dystansem, zaczniemy bardziej doceniać towarzystwo bliskich nam osób, a w dłuższej perspektywie – nauczy nas rozgraniczania życia zawodowego od prywatnego, pokazując tym samym, że czas wolny powinniśmy poświęcać wyłącznie sobie i naszym bliskim, zapominając na chwilę o obowiązkach.

12 września 2019 admin , ,