Mnóstwo różnorodnych atrakcji w jednym miejscu – to cały Kazachstan. Kraj ten ze względu na zajmowanie wielkiego terenu posiada aż trzy strefy czasowe.
Wśród najczęściej uczęszczanych obiektów jest świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX stulecia. Mieszczący się w miejscowości Ałmaty, sobór zdumiewa niecodzienną architekturą. Charakterystyczną cechą sanktuarium jest żółta fasada z bogato zdobionymi zaokrąglonymi dachami. W mieście tym znajduje się najwyżej położone lodowisko świata.
Następnym punktem, który dobrze jest odwiedzić jest zbiornik wodny znajdujący się niecałe 30 kilometrów od Ałamaty. Jezioro Ałmatyńskie jest umiejscowione pomiędzy malowniczymi i efektownymi skalistymi górami. Klimat typowo górski, zimny potrafi przysporzyć kłopotów, dlatego wyruszając w góry warto wyposażyć się chociaż w ciepłe ubrania.
Bywa on określany rajem na Ziemi, gdyż poza krajobrazami górskimi, kraj ten dysponuje stepami, pustyniami i półpustyniami, które tworzą niesamowicie egzotyczny i unikatowy klimat. Co ciekawe, państwo to obejmuje liczne jeziora (w tym jedno z największych na tym kontynencie: Bałchasz).
Kazachstan posiada także własny wąwóz nazywany Szaryńskim. Położony w południowo-wschodnim krańcu Kazachstanu, obszar liczy sobie 150 kilometrów w długości, natomiast jego wysokość często przekracza 200 metrów. Wąwóz położony jest w pobliżu gór Tienszan, a jego najlepiej rozpoznawalną częścią jest Dolina Zamków, w której można trafić na bardzo nietypowe i niespotykane formacje skalne.
Co jeszcze jest godne zainteresowania w Kazachstanie? Chociażby tak zwany Bäjterek czyli ogromna wieża widokowa, która potrafi zapewnić wyjątkowe przeżycia i emocje. Odnaleźć ją można w Astanie (stolica kraju), a jako nowoczesny budynek symbolizujący status miejscowości i jego gwałtowny oraz znaczący rozwój, wynosi 105 metrów.
Jego wizerunek jest ozdobiony pieniędzmi kazachstańskiej waluty. Z architekturą tego obiektu wiąże się ciekawa legenda która opowiada o powstaniu słońca.
Pośród najważniejszych obiektów Kazachstanu znajduje się Piramida Pokoju i Pojednania również możliwa do zobaczenia w Astanie. Jest to budynek będący siedzibą Teatru Operowego. Jest to jedna z najdroższych inwestycji stolicy. Na konstrukcję składa się piramida stworzona z 5 pięter trójkątów równobocznych. Pierwsze dwa rzędy to posążki zrobione ze szkła, natomiast następne trzy – dolne – uformowano z ciemnego granitu. Czubek budynku to niezwykły witraż.
Kolejnym przykładem fascynującej i często zadziwiającej przyjezdnych architektury jest Meczet Kzharet Sultan, który jest świątynią znajdującą się na drugiej pozycji jeśli chodzi o wielkość w Azji Środkowej. Mieści imponującą liczbę wiernych – aż 10 tysięcy.
Z pozostałych ciekawych miejsc Kazachstan może pochwalić się takimi obiektami jak największe centrum handlowo-rozrywkowe znajdujące się pod przejrzystym namiotem – Chan Szatyr. Powierzchnia tej monumentalnej budowli przekracza łączny obszar 10 boisk przeznaczonych do piłki nożnej. Wewnątrz centrum handlowego można wybrać się do marketów, parków a nawet na pole do mini golfa. Co niewiarygodne, w centrum jest również potok i plaża.

24 lutego 2018 admin , , ,