Jako jedno z najbogatszych i nowoczesnych krajów południowej Azji, Malezja jest chętnie odwiedzanym miejscem turystycznym, mimo to nie całkiem dzięki własnemu zurbanizowaniu. Ma do zaproponowania różnorodne dziedzictwo kultury, które stanowią magnes dla wielu odwiedzających.

Spokojna wyspa Tioman w Malezji
Oddalona od harmidru, kurortów oraz imprez – wyspa Tioman proponuje ciszę i błogi spokój w rustykalnym klimacie. Pozbawiony nadmorskiej infrastruktury i wszelkich wygód które są możliwe do wykorzystania dla podróżujących jest niezwykle klimatycznym miejscem, w którym rozwijają się różnego typu opcje dla sportowców między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to pagórkowata wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Przestrzeń ta dzieli się na kilka niewielkich wiosek, które w tym samym czasie są plażowymi resortami wypoczynkowymi.

Malezja i jej lokalna natura
W pobliżu Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z egzotyczną florą i niezwykłą zwierzyną. Lasy tropikalne to niemal 60% powierzchni Malezji, to oznacza, że również spora liczba rodzajów drzew oraz zamieszkujących te obszary zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla licznego ptactwa, owadów i węży, a dodatkowo między innymi małp, które w tym rejonie występują najliczniej. Dużo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można zobaczyć fantastyczną rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla setek ludzi. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których dominuje bujna zieleń, natomiast ogrody rozkwitają pięknymi kolorowymi storczykami oraz ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Warto zobaczyć także park ptaków oraz motyli, który na wielu robi gigantyczne wrażenie.

Kuala Lumpur jako obowiązkowe miejsce zwiedzania
Huczna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji czyli Kuala Lumpur. Zachwyca oraz przyciąga tłumy zwiedzających z całego ziemi. Pośród najbardziej rozpoznawalnych w mieście budowli można znaleźć Petronas Twin Towers połączone ze sobą spektakularnym mostem podniebnym, a zatem dwa bliźniacze drapacze chmur. Malezyjska kultura wymaga zaznajomienia się z licznymi świątyniami oraz odwiedzenia zaskakującej dzielnicy chinatown. Znajdując się w Malezji, podstawą jest spacerowanie w jej najstarszej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam podziwiać genialny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przypominającym piramidę. Borneo za to słynie z bogatej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, natomiast w parku Niah Caves można zobaczyć jedną z najobszerniejszych na ziemi – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest kolejnym elementem wycieczki, który polecamy zaznaczyć na liście miejsc do poznania. Jej sercem jest czerwony plac – wszystkie okoliczne zabudowania są w tym miejscu pomalowane na ceglasty kolor. W Kampung Morten to jest w dawnej strefie miasta jest położona Villa Sentosa – dom funkcjonujący jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodami, a w jej wnętrzach można zobaczyć tradycyjne rzemiosło lokalnych artystów a także niepowtarzalne sprzęty, pamiątki familijne i zdjęcia, a także jeden wolumin sygnowany przez wnuka Winstona Churchilla.

W jakim czasie wybrać się do Malezji?
Podróż w kierunku Malezji powinna być zaplanowana na okres między czerwcem a sierpniem, gdyż właśnie wówczas w kraju panuje klimat typowo równikowy. Cały malezyjski rok to znaczne temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, a zatem od listopada do marca, zdarza się czasem, iż znaczna część ośrodków turystycznych w obszarze wyspy Tioman może być zamknięta a dotarcie na wyspę nieco utrudnione.